PROGRAM "Preprečevanje odvisnosti in rehabilitacija uporabnikov drog"
Podprogram 1: Preprečevanje odvisnosti in rehabilitacija uporabnikov drog
Podprogram 2: Rehabilitacija nekemičnih zasvojenosti
V zloženki si lahko preberete strnjene informacije o programu Inštituta VIR:
|
Osnovna orientacija programa je podpora ljudem za življenje brez drog in nezdravih vedenjskih omam in zasvojenosti.
Program je namenjen vsem tistim, ki potrebujejo pomoč pri reševanju stisk, ki jih doživljajo zaradi lastnih težav z odvisnostjo, kot tudi njihovim svojcem. Izhajamo iz izhodišča, da je droga ali zasvojensko vedenje težava celotne družine. Odvisniški vedenjski vzorci namreč vplivajo na vse družinske člane in posledice so vidne tudi več generacij, zato je pomembno, da se, v skladu z možnostmi, v obravnavo vključijo vsi člani. Rehabilitacijski program traja različno dolgo, odvisno od potreb posameznika/družine. V tem času se spremeni celotna družinska dinamika, ne le posameznik, ki je izpostavljen kot vidni problem. Spremembe se opazijo vseh nivojih, osebnostnem, čustvenem, duševnem in duhovnem. Program je strukturiran, kot sledi opis v nadaljevanju. Strokovni delavci izvajanje strokovnih vsebin prilagajajo dani situaciji, v skladu s strokovnimi smernicami. Prvi (spoznavni) razgovor je informativne narave. Strokovni delavec in uporabnik vzpostavljata odnos, uporabnik predstavi svojo trenutno situacijo, pogovorite se o virih moči in motivaciji za spremembo, se spoznate s programom in dogovorite o nadaljnjem sodelovanju. |
Osnovni program
Program za izboljšanje odnosov
Izvajanje programov
Program se izvaja večinsko na Inštitutu VIR. Del programa se izvaja tudi na Združenju za duševno zdravje Šent, del v Celjskih zaporih in del na CSD Zagorje. Po dogovoru tudi na šolah in v drugih ustanovah.
Izobraževanja in preventivna dejavnost
Izobraževanja za strokovne delavce, predavanja, seminarji, okrogle mize, delavnice in preventivna dejavnost (sekundarna, terciarna preventiva)
Ker alkohol ni mleko
Inštitut VIR je podprl kampanijo "Ker alkohol ni mleko", ki ozavešča, da je pitje alkohola med mladimi problem, ki ga ne bi smeli ignorirati ter poudarja, da posledice našega odnosa do alkohola nosijo otroci.
Dodatne informacije o projektu:
www: https://www.keralkoholnimleko.si/
FB: https://www.facebook.com/alkoholnimleko/
Dodatne informacije o projektu:
www: https://www.keralkoholnimleko.si/
FB: https://www.facebook.com/alkoholnimleko/
Pritožbeni postopek
V skladu z zakonodajo ima uporabnik programa pravico do pritožbe na storitve strokovnih delavcev programa.